Europski socijalni fond
Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali
2014-2020.
Šifra poziva na dostavu projektnih prijedloga: UP.02.1.1.13
Naziv poziva na dostavu projektnih prijedloga: Zaželi – program zapošljavanja žena – faza II (otvoreni trajni poziv)
Upravljačko tijelo: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Posredničko tijelo razine 2: Hrvatski zavod za zapošljavanje, Ured za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije
Korisnik: Općina Otok
Naziv projekta: „Zaželi – Program zapošljavanja žena – faza II, Uključi me!“
Kodni broj: UP.02.1.1.13.0217
Razdoblje provedbe: 15 mjeseci (30.listopada 2020. – 30. siječnja 2022.)
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.799.450,00 HRK. Bespovratna sredstva osigurana su iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) i iz Europskog socijalnog fonda (85%)
Kratki opis projekta:
Kroz projekt će se zaposliti 20 nezaposlenih žena s žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih HZZ-a koje time izbjegavaju rizik od siromaštva te pružaju socijalne usluge pomoći i njege na području općine Otok za minimalno 120 krajnjih korisnika starijih i nemoćnih koji su u nepovoljnom položaju čime potiču vlastitu socijalnu uključenosti kao i socijalnu uključenost samih korisnika.
Opći cilj projekta: Omogućiti pristup zapošljavanju i tržištu rada ženama pripadnicama ranjivih skupina na teško dostupna, ruralna područja.
Specifični cilj projekta: Osnažiti i unaprijediti radni potencijal žena pripadnica ranjivih skupina zapošljavanjem u lokalnoj zajednici čime će se ublažiti posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva te potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika.
Ciljane skupine su nezaposlene žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih HZZ-a sa naglaskom na žene od 50 godina naviše, žene s invaliditetom, žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, mlade žene koje su izašle iz sustava skrbi (domova za djecu) i udomiteljskih obitelji, odgojnih zavoda i sl.
Očekivani rezultati projekta: zapošljavanje novih 20 žena pripadnica ciljanih skupina koje će se ponovno vratiti na tržište rada i koje će pružati nužnu pomoć za minimalno 120 novih krajnjih korisnika. Povećanje konkurentnosti na tržištu rada 10 žena pripadnica ciljanih skupina kroz dodatno obrazovanje/osposobljavanje pohađanjem verificiranih programa što će utjecati na radnu aktivaciju žena te na povećanje njihove zapošljivosti i nakon završetka projekta. Projektom će se poboljšat društvena i radna integracija ciljane skupine, osnažit njihov materijalni status i povećati osjećaj vrijednosti te umanjiti posljedice socijalne isključenosti i marginaliziranosti, diskriminacije i rizika od siromaštva. Ojačati će se socijalna integracija krajnjih korisnika, povećati kvaliteta njihova života, a jačanjem izvaninstitucionalne skrbi poboljšat će se psihofizičko zdravlje.
Zapošljavanje žena iz ciljane skupine u svrhu potpore i podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju uklapa se uklapa se u: OP ULJP – Tematski cilj 08, Prioritet 8i – Pristup zapošljavanju za osobe koje traže posao i neaktivne osobe, uključujući one koje su dugotrajno nezaposleni i one koji su daleko od tržišta rada, kao i provedbom lokalnih inicijativa za zapošljavanje i potpore za mobilnost radne snage; TC 09 , Prioritet 9i, 9.i.1. “Borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti kroz promociju integracije na tržište rada i socijalne integracije ranjivih skupina i borba protiv svih oblika diskriminacije”,; u Smjernice za razvoj i provedbu aktivne politike zapošljavanja u RH za razdoblje od 2018.-2020. : Opći cilj 1., Posebni cilj 1.2. Povećati stopu zaposlenosti starijih osoba (50+). U skladu je i sa Nacionalnim programom reformi 2019. Uključivanjem žena u verificirane programe obrazovanja/osposobljavanja uklapa se u Strategiju Europa 2020 Predvodnička inicijativa: „Program za nove vještine i radna mjesta“ i OP ULJP Tematski cilj 10 – 10iii – Povećanje jednakog pristupa cjeloživotnom učenju za sve dobne skupine u formalnom, neformalnom i informalnom okruženju, unapređenje znanja, vještina i kompetencija radne snage, promicanje fleksibilnih načina učenja, između ostalog profesionalnim savjetovanjem i potvrđivanjem stečenih kompentencija. Pružanjem podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju (izvaninstitucionalna skrb) olakšava se proces starenja i doprinosi se realizaciji Strategije borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u RH 2014.-2020.
Pokazatelji projekta
1. Nezaposleni, uključujući dugotrajno nezaposlene (20)
20 žena selektirano s HZZ Ispostave Sinj, pružaju usluge korisnicima, zaposlene 12 mjeseci u pružanju usluga krajnjim korisnicima na području općine Otok. Dokazi postignuća: rješenja o prijemu u službu, rješenja o rasporedu, potpisne liste, obrasci JOPPD-a, obračuni isplaćenih plaća, izvodi prometa na računu.
2. Broj krajnjih korisnika uključenih u projektne aktivnosti (120)
Svaka žena vodi brigu o min. 6 korisnika Ukupno uključeno min. 120 korisnika kojima će zaposlene žene pružati pomoć i njegu. Dokazi postignuća: potpisne liste, popis krajnjih korisnika.
3. Broj pripadnica ciljane skupine uključenih u obrazovne aktivnosti (10)
10 žena pripadnica ciljane skupine pohađati će program obrazovanja/osposobljavanja. Dokaz postignuća certifikat o završenoj edukaciji.
Elementi projekta
1. Zapošljavanje žena pripadnica ciljne skupine u svrhu pružanja usluge potpore i podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju
Kroz zapošljavanje u lokalnoj zajednici će se osnažiti i unaprijediti radni potencijal pripadnica ciljane skupine, tj. teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja, te ujedno potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika.
2. Obrazovanje i osposobljavanje žena pripadnica ciljne skupine
Kroz programe obrazovanja/osposobljavanja uvelike će se utjecati na radnu aktivaciju žena te na povećanje njihove zapošljivosti i nakon završetka projekta.
3. Promidžba i vidljivost
Kroz promotivne aktivnosti (konferencije, radio emisije, radio spotove, plakate, letke, objave na internet stranici projekta) pripadnice ciljanih skupina, krajnji korisnici usluga i javnost će se senzibilizirati o samom projektu, ciljevima, ciljanim skupinama, aktivnostima i očekivanim rezultatima. Sve ove promotivne aktivnosti odraziti će se na rast svijesti među ljudima o potrebama starijih kao i o rastu svijesti poslodavaca o mogućnosti zapošljavanja ranjivih skupina što može doprinijeti prelijevanju projektnih rezultata kao primjera dobre prakse na druga geografska područja.
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ova kategorija uključuje samo kolačiće koji osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.
Svi kolačići koji nisu osobito potrebni da web mjesto funkcionira i koriste se posebno za prikupljanje podataka korisnika putem analitike, oglasa, praćenja korištenja mrežnog mjesta i drugog ugrađenog sadržaja nazivaju se nepotrebnim kolačićima. Vaš pristanak je nužan za korištenje ovih kolačića.